محتوا نویسی اصولی چیست و معیار های هزینه تولید محتوا

 • 2017
شناخت محتوا و محتوا نویسی

هر گردی گردو نیست ، هر متن تالیفی یا ترجمه ای محتوای خوب نیست !

با دگرگونی بازاریابی های دیجیتال در حوزه وب و تغییرات الگوریتم های جستجو در گوگل ، بازاریابی محتوایی ( (content marketing به شدت و سرعت مورد توجه کسب و کار ها  ، شرکتهای بزرگ و کوچک در دنیا قرار گرفت و بر همین اساس نیز آژانس های بازاریابی محتوا در کشورمان توسعه یافته ، دارای جایگاه متمایز و پررونقی در کسب و کار های وب محور شدند، اما باز هم همچون گذشته این حرکت جهانی در کشور ما  دارای چالش های گسترده ای است.

شناخت محتوا و محتوا نویسی

در جستجو های روزمره در وب می توان شرکت های متعددی را یافت که با ادعای تولید محتوا ، بازاریابی محتوا و سئو محتوا با فاکتور قیمت در حال  رقابت با یکدیگر هستند. فارغ از اینکه تولید ، نشرو سئو محتوا موضوعی زمانبر و کاملا تخصصی است . ما برای انتشار یک پست محتوایی مطلوب به ارزیابی ترندهای روز ، گرافیک برای ایجاد جذابیت بصری ، تیتر h1  و h2 مناسب ، بهینه سازی محتوا برای کلمات کلیدی و رتبه های جستجو ، ویراستاری و فارسی سازی روان متن نیاز داریم، این مسیر ساده به نظر میرسد ولی اغلب برای تولید محتوای مناسب بین 500 تا 700 کلمه ای  بین 4 تا 7 روز زمان صرف می شود تا محتوا کار خود را به بهترین شکل انجام دهد.

این مهم در جایی است که بسیاری از شرکتهای تولید محتوا سایر فعالیت های مرتبط را بصورت مقطعی برون سپاری نموده اند ، مانند تولید انیمیشن ، موشن گرافیک ، پادکست و تیزرهای ویدیویی و این برون سپاری ها شاکله اتاق فکر و تعیین استراتژی مناسب را با چالش مواجه می کند. اما فاکتور بعدی در این برون سپاری قیمت و کیفیت محتواست که دلیل نگارش این مقاله است.

بسیاری از عزیزان که قلم خوبی داشته یا مترجم زبان خوبی هستند ، در شرکتهای مختلف با ادعای تولید محتوا ، بازاریابی محتوا و سئو محتوا و ... مشغول به فعالیت هستند ، بی شک این داشته ها برای شروع خوب است اما فقط 30 درصد مسیر طی شده .

امروزه دیگر متن یا مقاله ترجمه شده ای که به زعم بنده یا شما جذاب است به خودی خود نمی تواند یک محتوای خوب و جذاب باشد. این قدم اول است، باید برای طراحی و تهیه محتوای خوب ، به جستجوهای کاربران با نگاه تحلیلی و عمیق توجه کرد.کلمه به کلمه محتوای شما می تواند برای کسب و کارتان موثر باشد و برای این مهم دانش های متعدد دیگر در کنار یک متن خوب نیاز است.

برای یادآوری شاخص های یک محتوای خوب را مرور می کنیم:

- ترندهای 24 تا 72 ساعت گذشته را مرور کنید.

- مشخص کنید این محتوا عمومی است یا تخصصی

- ساده ، روان و فارسی بنویسید ، متن را بارها ویراستاری کنید.

- تا حد ممکن کوتاه بنویسید.

- از تکرا ر کلمات کلیدی و تگ ها در متن جدا" بپرهیزید، 1 تا 3 درصد  محتوا باید شامل کلمات کلیدی هدف باشد.

- محتوا باید جذاب آغاز شده و هدفمند به پایان برسد.

-نقطه ، ویرگول ، پرانتز و بولت جز اصول اولیه است که باید رعایت شود.

- محتوا باید غیر کپی ، یونیک و موثر باشد.

- در محتوا نویسی عوض کردن متون منتشر شده دیگران با تغییر تیتر و ... موثر نیست ، گوگل با هوش تر از ماست.

 

بله همه اینها صرفا بخشی از شاخص هایی است که باید در تولید و انتشار محتوا متنی رعایت شده باشد.

اخیرا تبلیغی را دیدم که تولید و نگارش محتوا تا 700 کلمه را با قیمت 6500 تومان آن هم در طی 1 الی 3 روز انجام می داد ، حیرت زده شدم، این همه ارزانی در کشور پس مردم از چه اینهمه نادان هستند، با تماس تلفنی با کارشناس مربوطه تولید محتوا شرکت مزبور گفتگو کردم ، در 3 دقیقه اول گفتگو مشخص شد دلیل ارزانی چیست ...

محتوا نویسی قاعده دارد ، آموزش دارد، تحقیق و پژوهش دارد ، ویراستاری دارد ، استراتژی دارد ، ابعاد فنی دارد. هر ترجمه و یا مطلبی محتوا نیست... البته شاید محتوا هست ، ولی محتوایی که بتواند به یک وب سایت و یا کسب و کار برای جذب ترافیک و بازاریابی دیجیتال  کمک  کند ، نیست.

محتوا پادشاه است

راه کار :

حال که محتوا پادشاه است و گرایش به این سمت و سو افزایش یافته و متاسفانه در کشور ما به دلیل فقر تخصص همه به دنبال کسب درآمد از حداقل داشته های خود هستند ، و تا قبل از اینکه محتوا نویسی  ، بازاریابی محتوا مانند طراحی سایت  و برنامه نویسی وب سایت آنقدر کم ارزش و دم دستی نشده ، باید آموزش دید ، محتوا خوب را شناخت. آن محتوایی که پادشاه است ، اینی نیست که در جامعه ما رایج است، محتوایی اصل و نسب دار است که حداقل بین 5 تا 10 روز برای تولید آن با تخصص های گوناگون زحمت کشیده شده است. خوشبختانه اثرات رواج این کسب و کار مورد توجه قرار گرفته و هستند کارشناسانی که با مطالعه و تحقیق و انباشت تجربه های خود و تبدیل آن به علم روز، در حال آموزش کارشناسان محتوا هستند ، منابع متعددی در دنیا در راستای آموزش  content marketing  موجود است که با صرف زمان مناسب ، تمرین ، شناخت دستور زبان فارسی ، شناخت الگوریتم های گوگل ، شناخت از موضوعات مورد علاقه مردم ، می توان نیروهای متخصص و متبحری را وارد این بازار تشنه نمود.

البته امیدواریم که این مهم به ضرورت و ضرورت به فوریت بدل شود... .

  آخرین مقالات

 • ارتقا رتبه هر مقاله وبلاگ در موتور جستجو

  هر مقاله ای که می نویسید در سئو سایت شما موثر است.اما خبر بد این است که شما باید درک مناسبی از سئو داشته باشید تا بتوانید مقالات خود را در صدر نتایج نگه دارید.

 • تولید محتوا موفق

  انتخاب کلمه کلیدی درست و مناسب مهمترین بخش سئو محتوایی است.هدف گوگل رضایت کاربر از جستجو است .وقتی کاربر آنچه را می خواهد ، در نتایج جستجوی گوگل بیابد، موفقیت صورت گرفته است.

 • شناخت محتوا و محتوا نویسی

  با دگرگونی بازاریابی دیجیتال در حوزه وب و تغییر الگوریتم های جستجو در گوگل ،بازاریابی محتوایی به شدت رونق گرفته است.اما نکته مهم در این میان تولید محتوا خوب و موثر و متناسب با تجارت شماست که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 • طراحی سایت سفارشی یا استفاده از سرویس های آماده

  در این مقاله به مقایسه طراحی وب سایت سفارشی در مقابل استفاده از سرویس های آماده و بررسی مزایا و معایب استفاده از هر کدام می پردازیم.

 • بازاریابی درونگرا در مقابل سئو

  بازاریابی درونگرا به معنی بازار یابی محتوا ، شبکه های اجتماعی و ... پس از جذب مشتری است و سئو به معنای بهینه سازی سایت برای بهبود رتبه در نتایج جستجو.در این مقاله در مورد اینکه کدامیک از این تاکتیک ها مناسبتر است، صحبت می کنیم.

 • NoSQL چیست

  NoSQL برای توصیف پایگاه داده هایی با کارآیی بالا و غیر رابطه ای ( non-relational) استفاده می شود. پایگاه داده های NoSQL از انواع مدل داده ، از جمله سند، گراف، مقدار- کلید و ستون استفاده می کنند.

 • 5 دلیل کندی سایت

  در این مقاله قصد داریم به 5 مورد از مهمترین عواملی که با توجه به بررسی ما روی بازدهی سایت تاثیر دارند ، بپردازیم.

 • قابلیت Nofollow در وبسایت ها

  قابلیت Nofollow به منتشران محتوا در وبسایت های مختلف این اجازه را میدهد که بدون محسابه تعداد مطالب بازدید شده رتبه سایت در لیست موارد جستجو شده در موتور های جستجوی مختلف بالا برود و آمار نادرستی را به شما بدهد .

 • اپلیکیشن یا وب سایت

  بسیاری از شرکتها و کارآفرینان ابتدا به سمت توسعه اپلیکشن موبایل می روند ، که ممکن است اشتباه بزرگی باشد .می دانم که این روشی جذاب برای ارتباط با کاربر است ، اما قبل از شروع ساخت سایت یا اپلیکیشن ، حتما 10 پرسش مطرح شده را مد نظر داشته باشید.

 • 7 ملاک برتر رتبه بندی در سال 2018

  به نظر میرسد گوگل هر سال ملاکهای رتبه بندی جدیدی به ما ارائه می دهد. در سال 2018 ، به نظر می رسد بزرگترین ملاک رتبه بندی که روی آن تمرکز شده است ، سرعت بارگذاری صفحات در موبایل می باشد.

 • 7 تکنیک بازاریابی برای تولید محتوای مناسب

  کریستوفر جونز 7 استرتژی جهت تولید محتوای مناسب که ترافیک را به سمت وب سایت شما هدایت میکند مشخص میکند.بنابرین برای داشتن یک بازاریابی موفق تنها تولید محتوا کافی نیست بلکه بایستی که بتوانیم این محتوا را ارتقا دهیم ، در این مقاله به 7 تکنیک ارتقا محتوا اشاره میشود .

 • ایندکس سریع محتوا

  بحثهای زیادی در گروه های SEO در فیسبوک و خود فروم های گوگل ، در مورد ایندکس نشدن صفحات جدید سایت توسط موتور جستجو گوگل مطرح می شود.ابزار ارسال URL یک روش آسان برای ایندکس شدن محتوا جدید منتشر شده است ، اما ضروری نیست.

 • بهینه سازی اپلیکیشن موبایل

  آیا اپلیکیشنی دارید که مایلید در نتایج جستجوی موتور جستجوی تلفن همراه رتبه بندی کنید؟ اگر اینطور است باید یک استراتژی SEO ، برای بهینه سازی اپلیکیشن خود داشته باشید.

 • ۱۰ ساختار وب سایتی که موجب شکست کسب و کار شما می شود

  داشتن یک وب سایت برای کسب و کار شما دیگر یک ارزش افزوده تجملاتی نیست – یک ضرورت انکار ناپذیر است .اما تفکر اشتباهی رایج است ، اگر فکر می کنید که چون هزینه یک سایت خوب را پرداخته اید و حالا می توانید با انبوهی از مشتریان ارتباط بگیرید

 • آموزش Float - CSS

  خصوصیت float تعیین می کند که یک المنت در سمت چپ یا راست بلاک خود قرار بگیرد.

 • حتی داشتن یک وب سایت خوب تمام ماجرا نیست

  این که صرفا با داشتن یک وب سایت حتی حرفه ای کسب و کار ما رونق پیدا می کند تصوری از پایه اشتباه است.

 • آموزش تخصصی Margin| CSS

  خصوصیت margin برای ایجاد فاصله بین المنت های صفحه خارج ازborder تعریف شده می باشد.برای تمام طرف های المنت می توانیم margin در نظر بگیریم.

 • آموزش CSS | دستور Display

  مهمترین صفت در CSS برای کنترل پیکربندی display است. معمولا این مقدار پیش فرض برای بیشتر عنصر‌ها block یا inline است.

 • چگونه وب سایت جذاب ایجاد کنیم ؟

  طراحی جذاب وب سایت باعث می شود بازدید کننده با اشتیاق زیاد زمان بیشتری را در وب سیات شما سپری کرده و از قسمت های مختلف آن بازدید نماید.

 • 3 ابزار قدرتمند طراحی گرافیکی

  در این مقاله 3 ابزار طراحی گرافیک برای ساخت تصاویر حرفه ای برای شبکه های اجتماعی را به شما معرفی می کنیم.