تحلیلی بر سریال ترکیه ای جزر و مد

 • 12406
تحلیلی بر سریال ترکیه ای جزر و مد

یکی از برترین ترندهای Google در ایران

خلاصه ای از داستان سریال جزر و مد
طبق معمول سریالهای ترکیه ای شخصیت اصلی داستان جوانی جذاب و خوشتیپ به نام یامان است که در زندگی  خانوادگی  و اجتماعی خود دچار بحران های بی پایان است ، پسری از طبقه پائین شهری که جسور و شرور است که خط قصه آن را منشعب از اختلافات خانوادگی ترسیم می کند، وی به دلیل شرارت بازداشت و زندانی می شود ، وکیلی که به موضوعات جوانان علاقه مند است و دست بر قضا با ازدواجی موفق با همسری متمول دارای شهرت و ثروت شده و پس از اطلاع از زندگی یامان به ماجرای او علاقمند می شود و او را به منزل خود دعوت می نماید.
همنشینی با آدمهای پولدار و بعد ملاقات غیر منتظره با میرای جذاب و عاشق پیشگی خط فکری  قصه بلند سریال جزر و مد  شده و ادامه یافت ...
چرا سریال جزر و مد  در ایران این همه مخاطب جذب کرد؟
داستان های تکراری شاهزاده و گدا و ... که در قصه های آئینی ما نیز بسیار است همواره جذاب بوده و هست اما داستان پردازی با ساخت سریالهای مدیریت شده ترکیه ایی بسیار متفاوت  است ، تجسم تخیل  با تصویر یکی از قدرتمند ترین القاعات ذهنی است  که می تواند خوراک مناسبی برای جوامع پذیرنده باشد.
استفاده توامان از بازیگران جذاب ، موسیقی های عاشقانه ، لوکیشین های بی بدیل که مُبلّغ اصلی  صنعت گردشگری ترکیه نیز می باشد و روابط عاشقانه فاکتورهای اصلی جذابیت این سریال ها در ایران است.
چند نکته :
- آمار جمعیتی  ترکیه نشان می دهد که ترکیب جمعیتی میانسال به بالا جزء شاخص های جمعیتی است.
- زیست بوم فرهنگی در ترکیه بر اساس  مذهب ، فرهنگ ، تمدن و آداب و رسومات با خروجی سریال های ترکی تفاوت بسیار دارد. البته در بعضی از استان های نزدیک به اروپا شرایط کمی متفاوت است اما همچنان تفاوت ها اساسی است .
- ساختار جمعیتی ترکیه به دلیل نژاد ، ژن و قومیت به هیچ وجه مانند ایران و سایر کشورهای خاورمیانه و بعضی از کشورها مانند هند و پاکستان دارای فراوانی جوانان جذاب و زیبا روی نیست ( قطعاّ عزیزانی که به ترکیه سفر کرده اند این نظریه را تأئید می کنند)
- ترکیه سینمای قدرتمند ندارد و اساساّ صنعت سینما ندارد و محدود به کارگردان هایی است که بعضاّ آثاری درخور توجه دارند اما سریالهای ترکیه ای  در کشورهای مختلف خاورمیانه ، آمریکای لاتین و آفریقایی نفوذ دارند.
- خط فکری اغلب داستان های سریال ترکی یک موضوع خاص را در خود تداعی می کند ، که آن هم عدم پایبندی به کانون خانواده در  شرایط مختلف است.
- مهمترین گزینه آن است که هزینه های ساخت این سریال ها از کجا تأمین می گردد.
سریال جزر و مد برای نویسنده این تحلیل از آن رو قابل توجه بود که مدتها به عنوان کلمات کلیدی در جستجوهای اینترنتی ایرانیان در رده های اول تا پنجم بود.
و بسیاری از سایت ها و میزبانان محتوا دانسته و یا ندانسته به دلیل همین جذابیت ها تلاش کردند تا با بازنشر قسمت های مختلف این سریال ، بیوگرافی بازیگران ، موسیقی های منتخب سریال و ... برای سایت و وبلاگ خود ترافیک جذب نمایند.
متأسفانه در ایران بیشتر از آنکه این سریال دیده شود عکس ها ، مطالب ، تیزرها و موسیقی ها و اخبار آن بصورت گسترده در فضای وب منتشر شد و همین امر خیل عظیمی را مشتاق دیدن این سریال سطح پائین نمود.
آیا ایجاد ترافیک برای وب سایت ها حتی به قیمت باز نشر محتوایی مزخرف ، بی بنیان و ضد ارزش های ایرانی رواست؟ 
پاسخ بماند برای اهل تفکر...
در بخش بعدی به تحلیل روانشناسی بازخورد سریالهای ترکیه ای در ایران خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

تیم سی یو وب ارائه دهنده خدمات طراحی سایت ، سئو سایت ، طراحی اپلیکیشن موبایل ، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ در کرج.

  آخرین مقالات

 • ارتقا رتبه هر مقاله وبلاگ در موتور جستجو

  هر مقاله ای که می نویسید در سئو سایت شما موثر است.اما خبر بد این است که شما باید درک مناسبی از سئو داشته باشید تا بتوانید مقالات خود را در صدر نتایج نگه دارید.

 • تولید محتوا موفق

  انتخاب کلمه کلیدی درست و مناسب مهمترین بخش سئو محتوایی است.هدف گوگل رضایت کاربر از جستجو است .وقتی کاربر آنچه را می خواهد ، در نتایج جستجوی گوگل بیابد، موفقیت صورت گرفته است.

 • شناخت محتوا و محتوا نویسی

  با دگرگونی بازاریابی دیجیتال در حوزه وب و تغییر الگوریتم های جستجو در گوگل ،بازاریابی محتوایی به شدت رونق گرفته است.اما نکته مهم در این میان تولید محتوا خوب و موثر و متناسب با تجارت شماست که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 • طراحی سایت سفارشی یا استفاده از سرویس های آماده

  در این مقاله به مقایسه طراحی وب سایت سفارشی در مقابل استفاده از سرویس های آماده و بررسی مزایا و معایب استفاده از هر کدام می پردازیم.

 • بازاریابی درونگرا در مقابل سئو

  بازاریابی درونگرا به معنی بازار یابی محتوا ، شبکه های اجتماعی و ... پس از جذب مشتری است و سئو به معنای بهینه سازی سایت برای بهبود رتبه در نتایج جستجو.در این مقاله در مورد اینکه کدامیک از این تاکتیک ها مناسبتر است، صحبت می کنیم.

 • NoSQL چیست

  NoSQL برای توصیف پایگاه داده هایی با کارآیی بالا و غیر رابطه ای ( non-relational) استفاده می شود. پایگاه داده های NoSQL از انواع مدل داده ، از جمله سند، گراف، مقدار- کلید و ستون استفاده می کنند.

 • 5 دلیل کندی سایت

  در این مقاله قصد داریم به 5 مورد از مهمترین عواملی که با توجه به بررسی ما روی بازدهی سایت تاثیر دارند ، بپردازیم.

 • قابلیت Nofollow در وبسایت ها

  قابلیت Nofollow به منتشران محتوا در وبسایت های مختلف این اجازه را میدهد که بدون محسابه تعداد مطالب بازدید شده رتبه سایت در لیست موارد جستجو شده در موتور های جستجوی مختلف بالا برود و آمار نادرستی را به شما بدهد .

 • اپلیکیشن یا وب سایت

  بسیاری از شرکتها و کارآفرینان ابتدا به سمت توسعه اپلیکشن موبایل می روند ، که ممکن است اشتباه بزرگی باشد .می دانم که این روشی جذاب برای ارتباط با کاربر است ، اما قبل از شروع ساخت سایت یا اپلیکیشن ، حتما 10 پرسش مطرح شده را مد نظر داشته باشید.

 • 7 ملاک برتر رتبه بندی در سال 2018

  به نظر میرسد گوگل هر سال ملاکهای رتبه بندی جدیدی به ما ارائه می دهد. در سال 2018 ، به نظر می رسد بزرگترین ملاک رتبه بندی که روی آن تمرکز شده است ، سرعت بارگذاری صفحات در موبایل می باشد.

 • 7 تکنیک بازاریابی برای تولید محتوای مناسب

  کریستوفر جونز 7 استرتژی جهت تولید محتوای مناسب که ترافیک را به سمت وب سایت شما هدایت میکند مشخص میکند.بنابرین برای داشتن یک بازاریابی موفق تنها تولید محتوا کافی نیست بلکه بایستی که بتوانیم این محتوا را ارتقا دهیم ، در این مقاله به 7 تکنیک ارتقا محتوا اشاره میشود .

 • ایندکس سریع محتوا

  بحثهای زیادی در گروه های SEO در فیسبوک و خود فروم های گوگل ، در مورد ایندکس نشدن صفحات جدید سایت توسط موتور جستجو گوگل مطرح می شود.ابزار ارسال URL یک روش آسان برای ایندکس شدن محتوا جدید منتشر شده است ، اما ضروری نیست.

 • بهینه سازی اپلیکیشن موبایل

  آیا اپلیکیشنی دارید که مایلید در نتایج جستجوی موتور جستجوی تلفن همراه رتبه بندی کنید؟ اگر اینطور است باید یک استراتژی SEO ، برای بهینه سازی اپلیکیشن خود داشته باشید.

 • ۱۰ ساختار وب سایتی که موجب شکست کسب و کار شما می شود

  داشتن یک وب سایت برای کسب و کار شما دیگر یک ارزش افزوده تجملاتی نیست – یک ضرورت انکار ناپذیر است .اما تفکر اشتباهی رایج است ، اگر فکر می کنید که چون هزینه یک سایت خوب را پرداخته اید و حالا می توانید با انبوهی از مشتریان ارتباط بگیرید

 • آموزش Float - CSS

  خصوصیت float تعیین می کند که یک المنت در سمت چپ یا راست بلاک خود قرار بگیرد.

 • حتی داشتن یک وب سایت خوب تمام ماجرا نیست

  این که صرفا با داشتن یک وب سایت حتی حرفه ای کسب و کار ما رونق پیدا می کند تصوری از پایه اشتباه است.

 • آموزش تخصصی Margin| CSS

  خصوصیت margin برای ایجاد فاصله بین المنت های صفحه خارج ازborder تعریف شده می باشد.برای تمام طرف های المنت می توانیم margin در نظر بگیریم.

 • آموزش CSS | دستور Display

  مهمترین صفت در CSS برای کنترل پیکربندی display است. معمولا این مقدار پیش فرض برای بیشتر عنصر‌ها block یا inline است.

 • چگونه وب سایت جذاب ایجاد کنیم ؟

  طراحی جذاب وب سایت باعث می شود بازدید کننده با اشتیاق زیاد زمان بیشتری را در وب سیات شما سپری کرده و از قسمت های مختلف آن بازدید نماید.

 • 3 ابزار قدرتمند طراحی گرافیکی

  در این مقاله 3 ابزار طراحی گرافیک برای ساخت تصاویر حرفه ای برای شبکه های اجتماعی را به شما معرفی می کنیم.